Official Results from 2011 Grapplers Quest Southeast Championships – Coral Springs, Florida – “Fun and exciting show,” Brian Cimins

Grapplers Quest Southeast 2011 Championships

Kids (6 yrs & under) No Gi Beginner (49.9 lbs)
1st place: Luis Sosa (WMB MIAMI)
2nd place: Kai Beck (RENZO GRACIE)
3rd place: Ty Elder (GRACIE TAMPA)

Kids (6yrs & under) No Gi Beginner (60-69.9 lbs)
1st place: Yasmeen Gallardo (GRACIE TAMPA)

Kids 7-9 yrs No Gi Beginner (59.9 lbs & under)
1st place: Kenny Hauck (ARMORY)
2nd place: Brandon Bigelow (RISING SUN)
3rd place: Cade Calta (GRACIE TAMPA)

Kids 7-9 yrs No Gi Beginner (60-69.9 lbs)
1st place: Arman Khoshiban (AMERICAN TOP TEAM)

Kids 7-9 yrs No Gi Beginner (80 + lbs)
1st place: Arman Khoshiban (AMERICAN TOP TEAM)
2nd place: Xavier Weiss (FIGHT SPORTS)
3rd place: Casey Emerson (K2)

Kids 10-12 yrs No Gi Beginner (79.9 & under lbs)
1st place: Eric Barnes (ARMORY)
2nd place: Mathew Martin (POPOVITCH)
3rd place: Sam Mckee (OCALA BJJ)

Kids 10-12 yrs No Gi Beginner (80-89.9 lbs)
1st place: Mike Sanchez (GRACIE TAMPA )
2nd place: Dominic Piccolo (WOLF PACK)

Kids 10-12 yrs No Gi Beginner (90-99.9 lbs)
1st place: Alyis Mursuli (ATT WELLINGTON)

Kids 10-12 yrs No Gi Beginner (100 + lbs)
1st place: Jordan Nguyen (AMERICAN FIGHT TEAM)
2nd place: Michael Hernandez (TIGER MARTIAL ARTS)
3rd place: Ezekiel Hill (ARMORY)

Kids 7-9 yrs No Gi Advanced (59.9 & Under lbs)
1st place: Alex Couto (WMB MIAMI)
2nd place: Nico Lupton (AMERICAN TOP TEAM)
3rd place: Jake Newlger (ATT WELLINGTON)

Kids 7-9 yrs No Gi Advanced (60-69.9 lbs)
1st place: Zach (Z-man) List (ATT SHARK)

Kids 7-9 yrs No GI Advanced (70-79.9 lbs)
1st place: Dylan Kohn (NELUMBO RYU JIU JITSU)
2nd place: Zach (Z-man) List (ATT SHARK)
3rd place: Henrique Mira (ATT)

Kids 7-9 yrs No Gi Advanced (80 + lbs)
1st place: Robert Gallardo (GRACIE TAMPA)
2nd place: Casey Codelle Emerson (K2)

Kids 10-12 yrs No Gi Advanced (79.9 & Under lbs)
1st place: Brandon Snyder (GRACIE BARRA)
2nd place: Brain Mas Jr (GRACIE TAMPA)
3rd place: Gaston Hardoy (SOUTH FLORIDA FIGHT CLUB)

Kids (Girls) 10-12 yrs No Gi Advanced (80-89.9 lbs)
1st place: Christina Zynko (FIGHT SPORTS)

Kids 10-12 yrs No Gi Advanced (80-89.9 lbs)
1st place: Christina Zynko (FIGHT SPORTS)
2nd place: Julian Ramirez (THE GARAGE ULTIMATE FITNESS)
3rd place: Dustin Aujero (KRU TRAINING)

Kids 10-12 yrs No Gi Advanced (90-99.9 lbs)
1st place: Justin Cohen (DUSTIN DENES)

Kids 10-12 yrs No Gi Advanced (100 + lbs)
1st place: Caid Cokly (RELSON GRACIE)
2nd place: Justin Cohen (DUSTIN DENES)
3rd place: Nick Grados (AMERICAN TOP TEAM)

Kids 6 yrs & Under BJJ Beginner (49.9 lbs)
1st place: Luis Sosa (WMB MIAMI)
2nd place: Kai Beck (RENZO GRACIE)
3rd place: Mathus Queiroz (GRACIE BARRA MIAMI)

Kids 7-9 yrs BJJ Beginner (59.9 lbs & under)
1st place: Kenny Hauck (ARMORY)
2nd place: Brandon Bigelow (RISING SUN)
3rd place: Lawrence Hansen Jr (TEAM NOGUIERA)

Kids 7-9 yrs BJJ Beginner (60-69.9 lbs)
1st place: David Florez (ALLIANCE MIAMI)
2nd place: Hunter Stewart (MMBJJ)
3rd place: Armin Khoshbin (AMERICAN TOP TEAM)

Kids 7-9 yrs BJJ Beginner DIV 2 (80 + lbs)
1st place: Armin Khoshbin (AMERICAN TOP TEAM)
2nd place: Xavier Weiss (FIGHT SPORTS)
3rd place: Matheus Oliveira (ALLIANCE MIAMI)

Kids 10-12 yrs BJJ Beginner (79.9 lbs & Under)
1st place: Yvannoah Veras (ATT WEST SAMPLE)
2nd place: Sam Mckee (OCALA BJJ)
3rd place: Eli Hill (ARMORY)

Kids 10-12 yrs BJJ Beginner (80-89.9 lbs)
1st place: Mike Sanchez (GRACIE TAMPA)
2nd place: Dustin Aujero (KRU TRAINING)

Kids 10-12 yrs BJJ Beginner (90-99.9 lbs)
1st place: Ayyis Mursuli (ATT WELLINGTON)
2nd place: Mickie Sanchez
3rd place: Miles Etienne (FIGHT SPORTS)

Kids 10-12 yrs BJJ Beginner (100 + lbs)
1st place: Ezekiel Hill (ARMORY)
2nd place: Andres Rojas (ALLIANCE MIAMI)
3rd place: Anthony Canedo (IND)

Kids 7-9 yrs BJJ Advanced (59.9 lbs & Under)
1st place: Jonathan Silva
2nd place: Mathew Stone Jr. (ATT WELLINGTON)
3rd place: Alex Mas (GRACIE TAMPA)

Kids 7-9 yrs BJJ Advanced (60-69.9 lbs)
1st place: Zach (Z-man) List (ATT SHARK)

Kids 7-9 yrs BJJ Advanced (70-79.9 lbs)
1st place: Dylan Kohn (NELUMBO RY JIU JITSU)
2nd place: Henrique Mira (ATT)
3rd place: Arturo Cardona (ATT WELLINGTON)

Kids 7-9 yrs BJJ Advanced (80 + lbs)
1st place: Robert Gallardo (GRACIE TAMPA)
2nd place: Casey Codelle Emerson (K2)

Kids 7-9 yrs BJJ Advanced (EXTRA BRACKET)
1st place: Jonathan Silva
2nd place: Zach (Z-man) List (ATT SHARK)
3rd place: Jake Neuler

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (69.9 lbs & under)
1st place: Brandon Snyder (GRACIE BARRA)
2nd place: Brian Mas (GRACIE TAMPA)
3rd place: Gaston Hardroy (SOUTH FLORIDA FIGHT CLUB)

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (70-79.9 lbs)
1st place: Brandon Snyder (GRACIE BARRA)
2nd place: Brian Mas Jr. (GRACIE TAMPA)
3rd place: Gaston Hardy (SOUTH FLORIDA FIGHT CLUB)

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (80-89.9 lbs)
1st place: Christina Zynko (FIGHT SPORTS)
2nd place: Devin Kohn (NYU RYU JJ)
3rd place: Dustin Aujero (KRU TRAINING)

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (90-99.9 lbs)
1st place: Justin Cohen (DUSTIN DENES)

Kids 10-12 yrs BJJ Advanced (100 + lbs)
1st place: Justin Cohen (DUSTIN DENES)
2nd place: Caid Cokley (RELSON GRACIE)
3rd place: Nick Grados (AMERICAN TOP TEAM)

TEENS

Teen 13-15 yrs No Gi Beginner (99.9 & Under lbs)
1st place: Brian Barnes (ARMORY)
2nd place: Jose Marrero (GRACIE TAMPA)

Teen 13-15 yrs No Gi Beginner (100-114.9 lbs)
1st place: Juan Castillo (AMERICAN TOP TEAM)
2nd place: Sam Young (ATT VERO BEACH)
3rd place: Javier Torres (ALLIANCE MIAMI)

Teen (Girls) 13-15 yrs No Gi Beginner (115-129.9 lbs)
1st place: Sierra Edward (ALLIANCE MAIMI)
2nd place: Tiffany Meloi (AMERICAN TOP TEAM)

Teen 13-15 yrs No Gi Beginner (115-129.9 lbs)
1st place: Ignacio Ocasio (AVENGERS)
2nd place: Ryan Garcia (CARLSON)
3rd place: Richie Finn (GRACIE TAMPA)

Teen 13-15 yrs No Gi Beginner (130 + lbs)
1st place: Steven Eizmendez (ALLIANCE MIAMI)
2nd place: Devon Dixon (AMERICAN TOP TEAM)
3rd place: Emilo Weiss (FIGHT SPORTS)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (119.9 & under lbs)
1st place: Benjamin Krick (OCALA BJJ)
2nd place: Conner Morin (OHZONE)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (120-134.9 lbs)
1st place: Jesse Miller (MS AMERICAN FIGHT TEAM)
2nd place: Edilson Espinosa (IND)
3rd place: Brian Feigay (AMERICAN FIGHT TEAM)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (135-149.9 lbs)
1st place: Luis Torres (ALLIANCE MIAMI)
2nd place: Andrew Squartino (AMERICAN TOP TEAM)
3rd place: Renan Araujo (AMERICAN TOP TEAM)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (150-169.9 lbs)
1st place: Houston Park (THE ARMORY)
2nd place: Luis Guiardinu (FFA)

Teen 16-17 yrs No Gi Beginner (170 + lbs)
1st place: Harland Jean Basptiste (ICS MMA)
2nd place: Heidar Aliyen (NICKS DOJO)

Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (99.9 & Under lbs)
1st place: Kristian Fowks (TEAM POPOVITCH)
2nd place: Vincent Garcia (TEAM POPVITCH)
3rd place: Eduardo Dahburn (ALLIANCE MIAMI)

Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (100-114.9 lbs)
1st place: Michael Musumeci (ATT WELLINGTON)
2nd place: Michael Gibson (ATT COCONUT CREEK)
3rd place: Jonah Gomes (ATT WEST SAMPLE)

Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (115-129.9 lbs)
1st place: Mathew Dambra (ATT WELLINGTON)
2nd place: Justin Carneiro (ATT COCONUT CREEK)
3rd place: Tyler Woolsey (10TH PLANET)

Teen 13-15 yrs No Gi Advanced (130 + lbs)
1st place: Johnny Points (TEAM POPOVITCH)
2nd place: Nilson Bretas (ATT COCONUT CREEK)
3rd place: Manuel Losada (ALLIANCE MIAMI)

Teen 16-17 yrs No Gi Advanced (120-134.9 lbs)
1st place: Ernesto Rivera (ALLIANCE MAIMI)
2nd place: Julien Moreno (CARLSON)
3rd place: Brandon Chestnut (CRAVE FIGHT TEAM)

Teen 16-17 yrs No Gi Advanced (135-149.9 lbs)
1st place: Brandon Morril (NOGUIERA)
2nd place: Eli Reeves (AVENGERS)
3rd place: Antonio Lacayo (ATHLETIC ADVANCE)

Teen 16-17 yrs No Gi Advanced (150-169.9 lbs)
1st place: Mathews Blowmer (ATT DEERFIELD)
2nd place: Pedro Delgado (ATT MIRAMAR)
3rd place: Wayman Peguero (ATT DAVIE)

Teen 16-17 yrs No Gi Advanced (170 + lbs)
1st place: Eric Schlosser (ATT DEERFIELD)
2nd place: Eric Fields (TEAM NOGUIERA)
3rd place: Joshua Hernandez (TIGER MARTIAL ARTS)

Teen 13-15 yrs BJJ Beginner (99.9 & under lbs)
1st place: Jose Marrero (GRACIE TAMPA)
2nd place: Brian Barnes (ARMORY)

Teen 13-15 yrs BJJ Beginner (100-114.9 lbs)
1st place: Angel Rodiguez (ATT COCONUT CREEK)
2nd place: Conner Morin (OZONE)
3rd place: Javier Torres (ALLIANCE MIAMI)

Teen (Girls) 13-15 yrs BJJ Beginner (115-129.9 lbs)
1st place: Sierra Edward (ALLIANCE MIAMI)

Teen 13-15 yrs BJJ Beginner (115-129.9 lbs)
1st place: Sierra Edward (ALLIANCE MIAMI)
2nd place: Ignacio Ocasio (AVENGERS)
3rd place: Ryan Garcia (CARLSON)

Teen 13-15 yrs BJJ Beginner (130 lbs & Over)
1st place: Cullen King (OCALA)
2nd place: Steven Eizmendiz (ALLIANCE MAIMI)
3rd place: Devon Dixon (AMERICAN TOP TEAM)
Teen 16-17 yrs BJJ Beginner (119.9 & under lbs)
1st place: Benjamin Krick (OCALA BJJ)

Teen 16-17 yrs BJJ Beginner (120-134.9 lbs)
1st place: Brian Feigay (AMERICAN TOP TEAM)

Teen 16-17 yrs BJJ Beginner (135-149.9 lbs)
1st place: Luis Torres (ALLIANCE MIAMI)
2nd place: Andrew Squartino (AMERICAN TOP TEAM)

Teen 16-17 yrs BJJ Beginner (150-169.9 lbs)
1st place: Lucas Franca (ATT WEST SAMPLE)

Teen13-15 yrs BJJ Advanced (99.9 lbs & Under)
1st place: Vincent Garcia (TEAM POPOVITCH)
2nd place: Kristian Fowks (TEAM POPOVITCH)
3rd place: Clifford Smith (GRACIE TAMPA)

Teen 13-15 yrs BJJ Advanced (100-114.9 lbs)
1st place: Michael Musumeci (ATT WELLINGTON)
2nd place: Michael Gibson (ATT COCONUT CREEK)
3rd place: Juan Castillo (ATT COCONUT CREEK)

Teen 13-15 yrs BJJ Advanced (115-129.9 lbs)
1st place: Mathew Dambra (ATT WELLINGTON)
2nd place: Justin Carneiro (ATT COCONUT CREEK)
3rd place: Deion Aujero (KRU TRAINING)

Teen 13-15 yrs BJJ Advanced (130 + lbs)
1st place: Manuel Losada (ALLIANCE MIAMI)
2nd place: Johnny Points (TEAM POPOVITCH)
3rd place: Nilson Bretas (ATT COCONUT CREEK)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (120-134.9 lbs)
1st place: Brandon Chestnut (CRAVE FIGHT TEAM)
2nd place: Brian Feigay
3rd place: Benjamin Krick (OCALA BJJ)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (135-149.9 lbs)
1st place: Brandon Morrill (NOGUEIRA)
2nd place: Eli Reeves (AVENGERS)
3rd place: Antonio Lacayo (ATHLETIC ADVANCE)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (150-169.9 lbs)
1st place: Mathews Bloemer (ATT DEERFIELD)
2nd place: Pedro Delgado (ATT MIRAMAR)

Teen 16-17 yrs BJJ Advanced (170 + lbs)
1st place: Eric Schlosser (ATT DEERFIELD)
2nd place: Erick Fields (TEAM NOGUIERA)

WOMEN

Womens No Gi Beginner (119.9 lbs and under)
1st place: Crystal Bradley (IILOYD IRVIN)
2nd place: Carollynn Spivak (LLOYD IRVIN)
3rd place: Lora Wesson (ATHLETIC ADVANCE)

Womens No Gi Beginner (120-139.9 lbs)
1st place: Stephanie Guerra (SOUTH FLORIDA FIGHT CLUB)
2nd place: Victoria Fernandez (FFA)
3rd place: Jenny Agranoff (TEAM DAMAGE)

Womens No Gi Beginner (140-159.9 lbs)
1st place: Jessica Rodriquez Buhl (FFA)

Womens No Gi Beginner (160 + lbs)
1st place: Leda Miele (ATT WESTON)
2nd place: Jessica Rodriquez Buhl (FFA)

Womens No Gi Beginner ABSOL (OPEN)
1st place: Amie Parcinski (AVENGERS)
2nd place: Crystal Bradley (LLOYD IRVIN)
3rd place: Leda Miele (ATT WESTON)

Womens No Gi Advanced (120-139.9 lbs)
1st place: Tammi Musumeci (AMERICAN TOP TEAM)
2nd place: Kimberli Smith (FIGHT SPORTS)
3rd place: Vanessa Arango (ATT)

Womens No Gi Advanced (160 + lbs)
1st place: Brenda Costa (ATT WESTON)
2nd place: Hannah Gorman (AVENGERS)

Womens No Gi Advanced ABSOL (Open)
1st place: Tammi Musumeci (AMERICAN TOP TEAM)
2nd place: Hannah Gorman (AVENGERS)
3rd place: Cheraine Nelson (FIGHT SPORT)

Womens BJJ White Belt (119.9 lbs & under)
1st place: Crystal Bradley (LLOYD IRVIN)
2nd place: Carrollynn Spivak (LLOYD IRVIN)
3rd place: Lora Wesson (ATHLETIC ADVANCE)

Womens BJJ White Belt (120-139.9 lbs)
1st place: Margareth Oliveira (THE AVENGERS)
2nd place: Tiffany Brutus (THE AVENGERS)
3rd place: Staphaie Gerra (THE AVENGERS)

Womens BJJ White Belt (140-149.9 lbs)
1st place: Amie Parcinski (AVENGERS)

Womens BJJ White Belt (160 + lbs)
1st place: Leda Miele (ATT WESTON)

Womens BJJ Blue Belt (119.9 lbs & under)
1st place: Stephanie Dodge (TEAM POPOVITCH)

Womens BJJ Blue Belt (120-139.9 lbs)
1st place: Vanesa Arango (ATT)
2nd place: Angelina Pereira (AVENGERS)
3rd place: Kiberli Smith (FIGHT SPORTS)

Womens BJJ Blue Belt (160 + lbs)
1st place: Brenda Costa (ATT WESTON)
2nd place: Hannah Gorman (AVENGERS)

Womens BJJ Black Belt (119.9 & under)
1st place: Tammi Musumeci (AMERICAN TOP TEAM)

MEN

Mens No Gi Beginner (129.9 lbs & under)
1st place: Jordan Pruitt (STRONGHOLD)

Mens No Gi Beginner (130-139.9 lbs)
1st place: Daniel Weiss (MMBJJ)
2nd place: Jake Milman (NOGUEIRA)
3rd place: Jordan Pruitt

Mens No Gi Beginner (140-149.9 lbs)
1st place: Daniel Bocanegra

Mens No Gi Beginner (150-159.9 lbs)
1st place: Ari Pollan (MS AMERICAN FIGHT TEAM)
2nd place: William Jamette (ALLIANCE MIAMI)
3rd place: David Davis (BLACK DRAGON)

Mens No Gi Beginner (160-169.9 lbs)
1st place: Jason Agata
2nd place: Austin Fishman (MS AMERICAN FIGHT TEAM)
3rd place: Diego Martinez (GRACIE TAMPA)

Mens No Gi Beginner (170-170.9 lbs)
1st place: Esreban Gonzalez (AVENGERS)
2nd place: Scott Pitts (AVENGERS)

Mens No Gi Beginner (180-189.9 lbs)
1st place: Demetrius Seats (MMA MASTERS)
2nd place: Daniel Hernandez (FFA)
3rd place: Napoleon Vilaboa (FFA)

Mens No Gi Beginner (190-199.9 lbs)
1st place: Charles Fils-aime (FFA)
2nd place: Mikhail Dye (LLOYD IRVIN)
3rd place: Juan Flores (MMBJJ)

Mens No Gi Beginner ABSOL (Open)
1st place: Jason Agata (GRACIE BARA)
2nd place: Demetrius Sears (MMA MASTERS)
3rd place: Mikhail Dye (LLOYD IRVIN)

Mens No Gi Intermediate (130-139.9 lbs)
1st place: George Berns (ATT WPB)
2nd place: Jason Leon
3rd place: John Pineiro (ALLIANCE MIAMI)

Mens No Gi Intermediate (140-149.9 lbs)
1st place: Ivan Castano (UNDERGROUND)
2nd place: Orlando Castillo (LLOYD IRVIN)
3rd place: Chris Navarro (AMERICAN TOP TEAM)

Mens No Gi Intermediate (150-159.9 lbs)
1st place: Christian Crippon (ZEN JIU JITSU)
2nd place: Emilio Urrutra
3rd place: Jeff Biscope

Mens No Gi Intermediate (160-169.9 lbs)
1st place: Alex Maya (FFA)
2nd place: Eric Cohen (AMERICAN TOP TEAM)
3rd place: Timothy Ironman (ATT POMPANO)

Mens No Gi Intermediate (170-179.9 lbs)
1st place: Dan Martinez (GRACIE TAMPA)
2nd place: Elijah German (UNDERGROUND)
3rd place: Luis Romero (NOGUEIRA)

Mens No Gi Intermediate (180-189.9 lbs)
1st place: Goldstein Maxwell (THE AVENGERS)
2nd place: Travis Alexander (BULLDOG BOXING)
3rd place: Layton Minaya (ATT WELLINGTON)

Mens No Gi Intermediate (210 + lbs)
1st place: Jairo Sandoval (MMA MASTERS)

Mens No Gi Intermediate ABSOL (OPEN)
1st place: Jairo Sandoval (MMA MASTERS)
2nd place: Dan Martinez (GRACIE TAMPA)
3rd place: Layton Minaya (ATT WELLINGTON)

Mens No Gi Advanced (129.9 lbs & under)
1st place: Michael Musumeci (ATT WELLINGTON)
2nd place: Kristian Woodmansee (AVENGERS)

Mens No Gi Advanced (130-139.9 lbs)
1st place: Brandon Mullins (GRACIE BARRA)
2nd place: Marcos Gomes (ATT WEST SAMPLE)
3rd place: Hernan Jimenez (ATHLETIC ADVANCE)

Mens No Gi Advanced (140-149.9 lbs)
1st place: Jason Soares (FFA)
2nd place: Ruben Roslaes (ATHLETIC ADVANCE DANIEL GRACIE)
3rd place: Yvon Agenord (AVENGERS)

Mens No Gi Advanced (160-169.9 lbs)
1st place: Authur Sousa (AVENGERS)
2nd place: Daniel Roman (AVENGERS)
3rd place: Ruben Alvarez Jr (AVENGERS)

Mens No Gi Advanced (170-179.9 lbs)
1st place: Mike Mysorewala (AVENGERS)

Mens No Gi Advanced (180-189.9 lbs)
1st place: David Avellan (FFA)
2nd place: Fernando Moya (ATHLETIC ADVANCE DANIEL GRACIE)
3rd place: Hector Ochoa (ELITE TRAINING TAMPA)

Mens No Gi Advanced (190-199.9 lbs)
1st place: Mats Nilsson (KAISHO MARTIAL ARTS)
2nd place: Jarod Lawton (AVENGERS)
3rd place: Kevin Jones (RENZO GRACIE)

Mens No Gi Advanced (200-209.9 lbs)
1st place: Kelly Anundeson
2nd place: David Gill (AVENGERS)

Mens No Gi Advanced (210 + lbs)
1st place: Eric Perez (1OTH PLANET)

Mens No Gi Advanced ABSOL (OPEN)
1st place: Eric Alequin (AVENGERS)
2nd place: Marcel Goucalves
3rd place: Enrico Cocco

Mens Executive No Gi Beg. (159.9 lbs)
1st place: Almir Silva (AMERICAN TOP TEAM)
2nd place: Enrique Crespo (10TH PLANET)

Mens Executive No Gi Beg. (160-179.9 lbs)
1st place: Brian Mack
2nd place: Octavio Cifuentes (MS AMERICAN FIGHT TEAM)
3rd place: Melvin Efrece (AVENGERS)

Mens Executive No Gi Beg. (180-199.9 lbs)
1st place: Sean Deremer (CRAVE FIGHT TEAM)
2nd place: Matt Stevens (MS AMERICAN FIGHT TEAM)
3rd place: Ceasar Reed
Mens Executive No Gi Beg. ABSOL. (Open)
1st place: Matt Stevens (MS AMERICAN FIGHT TEAM)
2nd place: Melvin Efrence (AVENGERS)

Mens Executive No Gi Advanced (160 lbs & under)
1st place: Carlos Vargas (AVENGERS)

Mens Executive No Gi Advanced (160-179.9 lbs)
1st place: Charles Mcguire
2nd place: Carlos Vargas

Mens Executive No Gi Advanced (180-199.9 lbs)
1st place: Marcelo Meleiro (MMBJJ)

Mens Executive No Gi Advanced (200 + lbs)
1st place: Fernando Rodriquez
2nd place: Terry Ryan (MMA MASTERS)
3rd place: Marcelo Meleiro

Mens Executive No Gi Advanced ABSOL. (Open)
1st place: Don Martin (STRONGHOLD COMBATIVES)

Mens Masters No Gi Beg. (160-179.9 lbs)
1st place: Brian Mack (MS AMERICAN FIGHT TEAM)

Mens Masters No Gi Advanced. (160-179.9 lbs)
1st place: Charles Mcguire (ATT WELLINGTON)

Mens Masters No Gi Advanced. (200 + lbs)
1st place: John Jennings (RELSON GRACIE)
2nd place: Willian Johnson
3rd place: James Stewart

Mens Masters No Gi Advanced. ABSOL (Open)
1st place: John Jennings (RELSON GRACIE)
2nd place: Willian Johnson

Mens No Gi NV (130 -139.9 lbs)
1st place: Angel Diaz (10TH PLANET)
2nd place: Gary Fusani (UNF GRAPPLING)

Mens No Gi NV (140- 149.9 lbs)
1st place: Reinaldo Suarez (FFA)
2nd place: Alexander Llerena (AMERICAN TOP TEAM)
3rd place: Carlos Garcia (FIST MMA)

Mens No Gi NV (150-159.9 lbs)
1st place: Nick Gorena (ATT)
2nd place: Atsamaz Basiev (NICKS DOJO)
3rd place: Devin Gales (ATT)
Mens No Gi NV (160-169.9 lbs)
1st place: Rick Updike (MS AMERICAN FIGHT TEAM)
2nd place: Harryel Phillippeanx (AMERICAN TOP TEAM)
3rd place: Michael Haugen (AMERICAN TOP TEAM KENDALL)

Mens No Gi NV (180-189.9 lbs)
1st place: Daniel St Ange (FFA)
2nd place: Ismael Sanchez (ATT BOYNTON BEACH)

Mens No Gi NV (190-199.9 lbs)
1st place: Andrew Bodge (AMERICAN TOP TEAM)

Mens No Gi NV (200-209.9 lbs)
1st place: Raul Alvarez (RENZO GRACIE)
2nd place: Andrew Zeller (STRONGHOLD)

Mens No Gi NV (210 + lbs)
1st place: Jonathan Burnem (AMERICAN TOP TEAM)
2nd place: Justin Henselin (VI LEVELS)
3rd place: Josh Mcbride (STRONGHOLD)

Mens No Gi NV ABSOL. (OPEN)
1st place: Andrew Bodge (AMERICAN TOP TEAM)
2nd place: Brent Seeley (STRONGHOLD)
3rd place: Atsamaz Basiev (NICKS DOJO)

Mens BJJ White Belt (140-149.9 lbs)
1st place: Jonathan Naranjo (ALLIANCE MIAMI)
2nd place: Carlos Garcia (FIST MMA)
3rd place: Edgar Frolov (NICKS DOJO)

Mens BJJ White Belt (150-159.9 lbs)
1st place: Jeff Biscope (AVENGERS)
2nd place: William Jamette (ALLIANCE MIAMI)
3rd place: Ari Pollan (MS AMERICAN FIGHT TEAM)

Mens BJJ White Belt (160-169.9 lbs)
1st place: Brain Mack (MS AMERICAN FIGHT TEAM)
2nd place: Robert Snider (AVENGERS)
3rd place: Rick Updike (MS AMERICAN FIGHT TEAM)

Mens BJJ White Belt (170-179.9 lbs)
1st place: Esteban Gonzales (AVENGERS)
2nd place: Zackery Muller (FIGHT SPORTS)

Mens BJJ White Belt (180-189.9 lbs)
1st place: Ryan Jone (K2)
2nd place: Mikahail Dye (LLOYD IRVIN)
3rd place: Ismael Sanchez (ATT BOYNTON BEACH)

Mens BJJ White Belt (190-209.9 lbs)
1st place: Mikahail Dye (LLOYD IRVIN)

Mens BJJ White Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Brain Mack (MS AMERICAN FIGHT TEAM)

Mens BJJ White Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Seam Deremer (CRAVE FIGHT TEAM)

Mens BJJ White Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Raul Alvarez (RENZO GRACIE)
2nd place: Richard Curan (OMNI COMBAT)
3rd place: Sean Deremer

Mens BJJ White Belt EXEC (210 + lbs)
1st place: Mike Lima (MARCELO GARCIA)

Mens BJJ Blue Belt (129.9 lbs)
1st place: Michael Musumeci (ATT WELLINGTON)
2nd place: Suraj Budhram (RENATO TAVARES)
3rd place: Paul Sava (AMERICAN TOP TEAM)

Mens BJJ Blue Belt (130-139.9 lbs)
1st place: John Pineiro (ALIANCE MIAMI)
2nd place: Danny Del Monico (ALLIANCE MIAMI)
3rd place: George Berns (ATT WPB)

Mens BJJ Blue Belt (140-149.9 lbs)
1st place: Chris Navarro (AMERICAN TOP TEAM)
2nd place: Yvon Agenord (AVENGERS)

Mens BJJ Blue Belt (150-159.9 lbs)
1st place: Magin Llaneza (GRACIE BARRA ORLANDO)
2nd place: Mathew Bartlett (OCALA BJJ)
3rd place: Simon White (AMERICAN TOP TEAM)

Mens BJJ Blue Belt (160-169.9 lbs)
1st place: Charles Rosa (ATT BOYNTON BEACH)
2nd place: Jason Agata (GRACIE BARRA)
3rd place: Arturo Wesson (ATHLETIC ADVANCE)

Mens BJJ Blue Belt (170-179.9 lbs)
1st place: John Rickling (CARLSON GRACIE MIAMI)
2nd place: Luis Romero (NOGUEIRA)
3rd place: Scott Pitts (AVENGERS)

Mens BJJ Blue Belt (180-189.9 lbs)
1st place: Layton Minaya (ATT WELLINGTON)
2nd place: Adenilson Marques (ATT WEST SAMPLE)
3rd place: Steven Lavelle (AMERICAN TOP TEAM)

Mens BJJ Blue Belt (210 + lbs)
1st place: Kelly Anundson (AMERICAN TOP TEAM)
2nd place: Justin Brunet (AVENGERS)
3rd place: Justin Henselin (VI LEVELS)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (150-169.9 lbs)
1st place: Almir Silva (AMERICAN TOP TEAM)
2nd place: Eric Flynn (AVENGERS)
3rd place: Arturo Wesson (ATHLETIC ADVANCE)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Charles Mcguire (ATT WELLINGTON)
2nd place: Matt Suss (FIGHT SPORTS)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Joe Heinz (AMERICAN TOP TEAM)

Mens BJJ Blue Belt EXEC (210 +lbs)
1st place: Justin Brunet (AVENGERS)
2nd place: William Johnson (FIGHTERS ALLY)

Mens BJJ Purple (149.9 lbs & under)
1st place: Marcus Gomes (ATT WEST SAMPLE)
2nd place: Ruben Rosales (ATHLETIC ADVANCE DANIEL GRACIE)
3rd place: Kristian Woodmansee (AVENGERS)

Mens BJJ Purple Belt (150-169.9 lbs)
1st place: Wesley Brandon (ATT WEST PALM BEACH)
2nd place: Juan Rodriguez (RENZO GRACIE)

Mens BJJ Purple Belt (190-209.9 lbs)
1st place: Jarod Lawton (AVENGERS)
2nd place: Jason Snapp (ATT WELLINGTON)
3rd place: Fernando Rodrigues (ATT)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (170-189.9 lbs)
1st place: Nikolay Fedorov (NICKS DPJO)

Mens BJJ Purple Belt EXEC (190-209.9 lbs)
1st place: Fernando Rodrigues (ATT)
2nd place: Nikolay Fedorov (NICKS DPJO)
Mens BJJ Purple Belt EXEC (210 + lbs)
1st place: Jason Baron (ATT DEERFIELD BEACH)

Mens BJJ Brown Belt (149 lbs & under)
1st place: Hernan Jimenez (ATHLETIC ADVANCE)

Mens BJJ Brown Belt (150-179 lbs)
1st place: Javier Valenciano (ATHLETIC ADVANCE)
2nd place: Hernan Jimenez (ATHLETIC ADVANCE)
3rd place: Daniel Roman (AVENGERS)

Mens BJJ Brown Belt (180-209.9 lbs)
1st place: Fernando Moya (ATHLETIC ADVANCE DANIEL GRACIE)
2nd place: Austin Tver (POPOVITCH)
3rd place: Shawn Eager (AVENGERS)
Mens BJJ Black Belt (149.9 & underlbs)
1st place: Brandon Mullins (GRACIE BARRA)
Mens BJJ Black Belt (150-179.9 lbs)
1st place: Italo Lins (RENATO TAVARES)

Mens BJJ Black Belt (180-209.9 lbs)
1st place: Anderson Melo (MMA MASTERS)

Mens BJJ Black Belt EXEC (149.9 lbs & under)
1st place: Brandon Mullins (GRACIE BARRA)

Mens Wrestling ADV (174.9 lbs)
1st place: Jason Agata (GRACIE BARRA)

Mens Wrestling ADV (174.9 lbs)
1st place: Jairo Sandoval (MMA MASTERS)
2nd place: David Davis (BLACK DRAGON)
3rd place: Jason Agata (GRACIE BARRA)

Mens Judo ADV (174.9 lbs)
1st place: Jason Agata (GRACIE BARRA)

Mens Judo ADV (174.9 lbs)
1st place: Nikolay Fedorov (NICKS DPJO)
2nd place: Jason Agata (GRACIE BARRA)
3rd place: Sean Deremer (CRAVE FIGHT TEAM)

Brian John Cimins

briancimins

Public Speaker, Strategic Interventionist, Founder of Grapplers Quest, Co-Founder of Grappling Autism and Coaching for Autism, two fundraising programs which benefit AutismRadio, a 501c3 charitable organization, Author of "Meditate with Me", "Hope Man: The Story of Autism Radio", and several Parenting and Life Coaching books in the works. This is my story, this is my testimony, these are my works, all for the Glory of God, our Lord and Savior Jesus Christ.

Leave a Reply

Top
%d bloggers like this: